Ölmeden İzlenmesi Gereken 45 Adet Başyapıt Film

Ölmeden İzlenmesi Gereken 45 Adet Başyapıt Film

LisansÜcretsiz
DilTürkçe
Dosya Boyutu-
ÜreticiLMA
İşletim SistemiWin7/Win8/Win8.1/Win10
Eklenme Tarihi8 ay önce
Kırık link bildir Yorum Yaz
Hemen indir (-)
37 kez indirildi

Puanlama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Ölmeden önce izlemeniz gereken filmleri listeledik. Bu filmlerin çoğunu yine sitemizden bulabileceksiniz. Limitsizarsiv.com olarak sizlere en iyi tek link hizmetini vermeyi amaç edindik. Şimdi gelelim listemize 🙂

1-Esaretin Bedeli – TheShawshankRedemption(1994)

Birçok kesim tarafından beğenilen bu film, herkesin ders ve ibret alması gereken bir yapımdır. Genç ve zengin bir kişi olan Dufresne, âşık olduğu bir kadını öldürmek suçu ile yaşam boyu hapis cezası almıştır. Gideceği hapishane de ise her suçtan mahkûm bulunan bir yer. Dufresne, yaşama olan inancı ve güler yüzünden taviz vermeyerek diğer mahkumlara da örnek olacak ve onlarında yaşama olan inancını geri getirecektir.

2- Can Dostum – TheIntouchables (2011)

Zengin bir aristokrat olan Philippe, yaşadığı kaza sonrası felç olmuştur. Hapishaneden yeni çıkmış Driss’i, kendisine bakması için işe alır. Çevresindekiler Driss’in yanlış bir seçim olduğunu söylerken, PhilippeDriss’e güvenir. Normal bir zamanda bu iki insanın asla yan yana bile gelemezken, şartlar bu iki insanı çok iyi bir dost yapar.

3- Black (2005)

Black, Hint ve Amerikan ortak yapımı bir filmdir. Yaşamını karanlıklar içerisinde geçiren sağır ve kör bir kızın, hocası tarafından yaşamın en ince ayrıntılarını öğrenmesini anlatmaktadır. Ailesinin at gözlüğü ile bakmasından dolayı kızları üzerinde etkili olamamıştır. Hocası, bu at gözlüğünü kaldırmalarına yardımcı olur ve kız için artık imkânsız kelimesini sözlükten kaldırıp, yerine başarı sözcüğünü koyar.

Bu film 2013 senesinde ülkemizde ‘’Benim Dünyam’’ ismi ile tekrar vizyona girmiştir.

4- Her (2013)

Theodore Twombly yaşamını, artık çok az bulunan, el ile yazılan mektuplar ile geçimini sağlamaktadır. Artık dünyada insanların yaptığı işleri, bilgisayar program ve uygulamaları yapmaktadır. Twombly, hayat arkadaşından ayrıldıktan sonra, karşısına çıkan bir teknoloji tanıtımı ile hayatı komple değişir. Mükemmel bir yapay zekâ programı ile Twombly çok çekici ve seksi olan Samantha ile karşılaşır. Yapay zekâ ürünü olan ve sadece sesli iletişim imkanına sahip olan bu program ile depresyondan kurtulan Twombly, yaşamın keyifli tarafını fark eder.

Filmin başrol oyuncusu olan Joaquin Phoenix ve ScarlettJohansson ise yapay zekaya sahip Samantha’ya hayat vermektedir.

5- Bay Hiç Kimse – Mr. Nobody (2009)

Filmin ismine hayat veren Bay Hiç Kimse, 117 yaşında ve2092 senesinde dünyada tek başına kalmış bir insandır. Ölmek üzere olan Nemo, çocuk yaşadığı bir olayı hatırlar. Peron da durmaktadır ve trende hareket üzere… Önünde 2 seçenek var; annesiyle mi gitmeli yoksa babası ile mi? Vereceği bu karar onun önünde çok sayıda olasılıklara neden olacaktır.

6- ForrestGump (1994)

Bu filmde, zekâ seviye çok düşük olan bir kişinin yaşamını anlatmaktadır. Zekâ seviyesinin düşük olması sebebiyle, devlet okullarına bile alınırken zorlanan ForrestGump, kısa bir süre sonra imkansız başarılar sergiliyor. Fizik olarak gayet düzgün olan Gump, zaman içerisinde yaşanan olaylar ile bizi başka dünyalara götürecek.

7- Er Ryan’ı Kurtarmak – SavingPrivateRyan (1998)

1998 senesi yapımı bu olağanüstü film imdb’den 8,6 puan almıştır. Tür olarak Aksiyon, Dram ve macera tarzı bir film. Filmin senaryosunu Robert Rodat yapmış ve yönetmenliğini ise dünyaca ünlü Steven Spielberg üstlenmiştir. Oyuncuların bir kısmı TomHanks, MattDamonve TomSizemore gibi isimlerden oluşmuştur. 8,6 imdb puanına sahip bu film, 5 dalda Oscar ödülü almıştır. Film büyük bir başarıya imza atarak 479 milyon dolar hasılat yapmıştır. Filmin konusuna gelirsek;

İkinci Dünya Savaşının en kanlı zamanında, bir anne 3 çocuğunu savaşta kaybetmiştir. Dördüncü ve geriye kalan tek çocuğu halen cephedir. Bu trajedi içeren olaydan başkanında haberi olmuştur ve cephede olan bu çocuğun sağ salim geri getirilmesi için bir 8 kişilik bir ekip oluşturulur. Yüzbaşı John Miller ve ekibinin tek bir görevi vardır. Er Ryan’ı bu cenderenin içinden çıkarıp, acılı annesinin yanına göndermek.

8- Yeşil Yol – Green Mile (1999)

Cezaevinde gardiyanlık yapmakta olan Paul Edgecomb’un vazifesi, hücresinden çıkartılan idam suçlularını, elektrikli sandalyenin olduğu idam odasına giden bir millik yolda refakat etmektir. Senelerce bu görevi iğfal eden Edgecomb’u, hiçbiri John Coffey ve gerçekleri kadar etkilememiştir. Epey gelişkin bir yapıya sahip olan Coffey, iki küçük kız çocuğunu öldürmek ve tecavüz etme suçlarından idam cezasına mahkûm edilmiştir. Korkunç görüntüsünün altında duygusal bir yapıya ve sıra dışı güçlere sahiptir. John Coffey ile yakınlaşan Edgecomb, onun bu suçları işlemediğine inanır fakat…

9- 3 Aptal – 3 İdiots (2009)

Farhan, Rancho ve Raju Hindistan’da mühendislik bölümünde okuyan 3 arkadaştır. Bu ülkede mühendislik bölümünü bitirmek, ailelerini rahat bir yaşam sürdürmek demektir. 3’ününde hedefi, iyi bir derece ile okullarını bitirip, sağlam bir firmada çalışmaktadır. Okudukları okulun çok katı kuralları vardır. Bunun üstüne Rancho, sert okul müdürünün kızı Pia’ya âşık olur. Artık geriye dönüş mümkün değildir.

10-  Pi (1998)

Problemli bir kişiliğe sahip Max ayrıca bir matematik dehasıdır ve insanlık tarihinin en önemli buluşuna imza atmak üzeredir. 10 sene boyunca üzerinde çalıştığı, doğanın bir kod üzerine tasarlandığını çözmeye çalışmaktadır. Bu sonuç onu büyük felaketlere götürecektir. Bu sebeple sırrı saklamaya karar verir. Bunun için önce bu kodun ilk bölümünü kırmaya çalışacaktır.

11- Dövüş Kulübü – Fight Club (1999)

Sıradan yaşantısı, kronik uykusuzluk problemi ile birlikte iyice can sıkıcı bir hal almaktaydı. Jack’in ailesi ve arkadaşı yoktu. Uykusuzluk sorunu için gittiği doktorun önerisi ile kanserli hastaların olduğu grup terapisine girer. Bu terapiler sırasında Marla ile tanışır. Marla’da aynı Jack gibi hasta olmadığı halde terapiye katılmıştır. Jack ve Marla türlerinin son örneğidir ve tüketici toplumunun sıradanlaştırdığı hayata bir tepki vermekteydiler. Jack bir rastlantı sonucu, sabun satıcısı Tyler Durden ile tanışır. Otoparkta Tyler’inkışkırtması ile kavga çıkar ve bu Jack’in hayatını bir anda değiştirecek olayların başlamasına sebep olur. Tyler Durden, Jack’in yanına taşınır. Daha sonra ise Jack’in başkanlığında dövüş kulübü kurarlar. 50 kişiyi geçmeyecek bu grupta, herkes birbirleri ile dövüşecektir.

12- Sevginin Gücü – Leon: The Professional (1994)

12 yaşında olan Mathilda, New York’ta ailesi öldürülmüş bir genç kızdır. Ailesinden nefret eden Mathilda için en önem verdiği şey küçük kardeşidir. Mathilda’nın babası uyuşturucu işine girmiş ve bu yüzden mafya Mathilda’nın bütün ailesini öldürmüştür. Bu korkunç olay yaşanırken Mathilda alışveriştedir ve ölümden son anda kurtulur. Leon’un yaşadığı eve saklanır. Leon ise işinde başarılı serinkanlı bir katildir. Fakat Mathilda’ya kanı kaynar ve onu korumaya başlar.

13- Zindan Adası – Shutter Island (2010)

Zindan adası, suç işleyen zihinsel engelli kişilerin tedavi gördüğü bu ada da bir katil gizemli şekilde kaçar. Bu kaçışı incelemek için TeddyDaniels ve Chuck Aule isimli iki memur görevlendirilir. Bu görevli 2 polisin hikayesini anlatır.

14-  Pi’nin Yaşamı – Life of Pi (2012)

Pi’nin yaşamı adlı filmde, küçük bir çocuğun sıra dışı yaşantısı anlatılmaktadır.

Pi Patel’in hikayesi, Hindistan’da bulunan bir hayvanat bahçesinden Pasifik Okyanusu’nda bir geminin batması ile teknede sırtlan, bacağı kırılmış bir zebra, orangutan ve 300 kilogram ağırlığındaki bir Bengal Kaplanı ile sürdüreceği hayatta kalma öyküsünü anlatmaktadır. Akıllı davranması sonucunda, hayatta kalmayı başarır. Son olarak kaplan ile Patel baş başa kalır.

15- Sıkıysa Yakala – Catch Me IfYou Can (2002)

Gerçek bir hayat hikayesi… FBI’ın ‘’en çok arananlar’’ listesinde yer alan tarihin en genç dolandırıcısı…

Frank AbagnaleJr, reşit olmadan doktorluk, avukatlık ve hava yolu firmasında pilot yardımcılığı yapmıştır. Henüz 16 yaşında iken, 26 ülkede çek dolandırıcılığı yaparak milyon doların üzerinde bir vurgun yapmıştır.

16- Barfi: Alkın Dile İhtiyacı Yoktur (2012)

Barfi duyma ve konuşma engelli bir gençtir. Shuriti isminde güzel bir kızı sevmektedir. Ancak Shuriti’nin ailesi, Barfi ile olan ilişkisine müsaade etmez. Çünkü normal bir insan ile evlenmesini istemektedir. Barfi bu sebeple yeni bir yaşantı kurmaya başlamıştır. Jhilmil isminde kız arkadaşı vardır ama polis tarafınca da aranıyordu. İşte tam bu zamanda karşısına tekrar Shuriti çıkar. Barfi için seçim zamanı gelmiştir.

 17- Akıl Oyunları – A BeautifulMind (2001)

John Forbes NashJr, tasarladığı teorilerle matematik dünyasında en çok konuşulan ve en yetenekli kişisi haline gelmiştir. Ama kendisine olan aşırı güven ve bencillik yüzünden oluşan sorunlar ile başa çıkamaz bir hale gelir. Dahilik mi yoksa delilik mi? John Forbes NashJr yavaş yavaş deliliğe doğru ilerler.

18- Benim Adım Khan – My Name Is Khan (2010)

RızvanKhan, çocukluğunu annesi ZarinaVahab ile sakin bir yerde geçirmiştir. RızvanKhan Müslümandır ve annesi ölünce Amerika’da yaşayan küçük kardeşinin yanına gitmeye kadar verir. Amerika’da tanışıp âşık olduğu Mandira isminde, daha önce evlenip ve boşanmış Hindu’lu bu kadınla evlenir. Khan, Asperger sendromu isimli bir hastalığa sahiptir. Otizmin bir çeşidi olan bu hastalık, ömür boyu sürmektedir ve beyin gelişimini durduran etkileri vardır. 11 Eylül terör olayından sonra, Mandira’nın oğlu bir kısım insanlar tarafınca dövülerek öldürülür. Nedeni ise Khansoyismidir.

19- Her Çocuk Özeldir – TaareZameen Par (2007)

Hindistan yapımı olan bu filmin konusu, algılama sorunu çeken bir çocuğun ailesi ve çevresi tarafınca geri zekâlı muamelesi görmesini konu alır. Babası tarafından yatılı bir okula verilen bu çocuk, resim öğretmeni sayesinden tüm yaşamı değişir.

20- Schindler’in Listesi – Schindler’sList (1993)

Dünya Savaşı zamanında, başarılı bir girişimci olan Oskar Schindler, askerlerin kullanabilmesi için kap kacak üretimi yapan bir fabrika kurar. Bu iş için gerekli olan sermayeyi ve çalışanları Yahudilerden sağlar. Yahudilerin yaşadıklarına dayanamayan Schindler, Yahudileri kurtarmak için bir liste hazırlar.

21- Baba – TheGodfather (1972)

İtalya’nın Sicilya bölgesinden Amerika’ya göç eden Corleone ailesi, burada kendilerine zulüm ve baskı yapanlara karşı aynı dilden cevap vermeye çalışıp ve bunda da başarılı olunca hayal bile edemeyecekleri bir hayata kavuşurlar. Aile yapısına çok önem veren ve rakiplerini acımasız bir şekilde yok eden Carloene ailesi, kısa bir zaman sonra Amerika’nın en büyük ve korkutucu bir mafya topluluğu olmuştur. Corloene’ler kendilerinin mafya değil, aile olduklarını belirtseler de yaptıkları işler tam tersini söylemektedir. Çok tutulan Baba filmi, Baba 2 (1974) ve Baba 3 (1990) devam filmleri başarılarını sürdürmüş ve bir klasik haline gelmiştir.

22- Ucuz Roman – Pulp Fiction (1994)

HoneyBunny ve Pumpkin, yaşamlarına biraz renk ve adrenalin katmak isteyen genç ve birbirlerini deli gibi seven soygunculardır. Bu sırada işinde başarılı 2 gangster Vincent Vega ve Jules, sıradan rutin işlerinden biri olarak, patronlarına ödeme yapmayı geciktiren birkaç dolandırıcı genci vurmak üzere yola çıkarlar. Vincent patronunun yaşı oldukça küçük karısının bebeklerine bakıcılık yaparken, eski arkadaşı ise sakin bir hayat yaşamayı düşünmektedir. Başarılı bir boksör, para karşılığında şike yapmayı ret ederek şehirden kaçar. Kader bu gençleri şans eseri bir araya toplar.

23- Not Defteri – The Notebook (2004)

Not defteri bir aşk hikayesidir. 1940 senelerinde Amerika’nın sahil kasabalarından biri olan Seabrook’a genç bir kız yaz tatili için gelir. Allie ise ailesiyle birlikte sakin ve huzurlu bir yaz hayali kurmaktadır. Bu sırada Allie ve Noah karnavalda birbirleri ile tanışır ve birlikte olurlar. Noah, bu genç kıza âşık olmuştur ve evleneceği insanın Allie olduğunu düşünmektedir. Allie’nin ailesi ise çok zengindir. Bu iki genç sonlarını düşünmeden şahane bir yaz tatili geçirirler. 2. Dünya Savaşı’nın şiddetinin arttığı bir zamanda, kader bu iki genci ayırır. Âşık olduğu Allie’ni bir an bile zihninden çıkarmayan Noah, savaşın ardından geri döner. Allie gönüllü olarak hemşirelik yaptığı sırada, Lon isimli gençle tanışmıştır. Tam evlenmek üzereyken, Noah gelir.

24- Büyük Balık – BigFish (2003)

William, babasının çok kötü bir hastalık sebebiyle ölmek üzere olduğunu öğrenir. Bu yüzden evine geri gelir. Babasını daha yakından tanımak ister ve babasının gençliği ile alakalı hikayeleri araştırır.

25- Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana Lock – StockandTwoSmokingBarrels (1998)

Eddy ve arkadaşları ellerine bir şekilde geçen 100.000 poundu katlamak için en kolay yöntemi seçerler yani kumar oynamayı… Gruptaki en iyi oyuncu olan Eddy’i seçerler. Ancak kumar masasında her şey düzenlenmişti. Eddy ve arkadaşları oyun bitiminde HatchetHarry’e500.000 pound borçlanırlar. Harry bunlara 1 hafta süre tanır, aksi takdirde parmakları kesilecekti. Parayı bulmak için çeşitli yöntemler deneyen Eddy ve arkadaşları, bir ara Eddy’nin babasının antika tüfeği ile banka soymaya kalkışırlar. Ama denedikleri bütün yöntemler sonuçsuz kalır. Fakat bilmedikleri bir şey daha vardı, Eddy’nin babasının antika tüfeğinin fiyatı…

26- Trainspotting (1996)

Edinburgh’ta hayatını sürdüren Mark Renton eroin bağımlısıdır ve kendi gibi İskoçlu genç arkadaşları bulunmaktaydı. Grubun hepsi ezik, yalancı, arsız, soyguncu ve eroin bağımlısıdır. Eroin kullandıkça arkadaşlıkları da zarar görmeye başlamaktadır. Bu durumu fark eden Mark, kurtulma arzu ve iradesine sahip tek kişidir. Yalnız tek bir sorun vardı. Mark bunu isteyecek miydi?

27- Sil Baştan – EternalSunshine Of TheSpotlessMind (2004)

JoelBarish’in eski kız arkadaşı Clementine, birlikte oldukları iki yıllık süreyi, zihninden sildirir. Bunu duyan Joel kahrolur ve aynı işlemi kendi de yapar. Hatıralarını silmek için uykuya daldığında, Clementine ile geçirdiği bütün zamanı hatırlar ve bunları unutmamak istediğini anlar. Bu yüzden yapılacak olan işlemi durdurmak için çaba sarf eder.

28- Can Dostum – GoodWillHunting (1997)

Will bir üniversitede temizlikçilik yapmaktadır. Fakat çok akıllı bir gençtir. Will sokak dövüşlerinden yakasını bir türlü kurtaramaz. Hapishaneye girmek üzereyken, onun bu yetenek ve zekasını gören, üniversitenin başarılı profesörlerinden biri olan SeanMcGuire’dir. Bu ikili bir anlaşma yapar ve zaman geçtikçe çok güzel bir dostluk oluşur.

29- Zincirsiz – DjangoUnchained (2012)

Amerika’daki iç savaşın başlamasından iki sene önce, işkence görmüş bir köle ile Alman asıllı avcı olan Dr. KingSchultz’un yüzleşmesini konu almaktadır. Brittle kardeşlerin katledilmesiyle ilgili suçlanan Schultz’u, sadece Django kurtarabilir. Schultz özgürlüğüne karşılık, Django’dan önemli bir görevi başarmışını ister. Görevi yerine getiren Django, kölelikten kurtulur ama yine de Schultz’u terk etmez. Şimdiki hedefi, avcılık yetenekleri ile Broomhilda’yı köle simsarlarından kurtarmaktır.

30- Soysuzlar Çetesi – InglouriousBasterds (2009)

Avrupa’da bulunan Teğmen AldoRaine, Yahudi askerler tarafınca kurulmuş bir ekibi, düşmana karşılık vermesi sebebiyle komutanlık yapmaktadır. Düşmanlarının ‘’piçler’’ olarak tanımladığı Raine’in ekibi, Nazi Almanya’sının önemli isimlerine zarar vermek için kurulmuştur. Bu sebep ile Alman film oyuncusu ve ayrıca gizli ajanlık yapan BirdgetVonHammersmark ile el birliği yapar. Shasoanna intikamını almak için yaptığı plan üzerine, sinema çatısının altında, hepsinin hayatları kesişecektir.

31- İhtiyar Delikanlı – Oldboy (2009)

Eşi ve çocuğu ile güzel bir yaşam sürdüren iş adamı Oh Dae-su, evinin önünden kaçırılır. Gözlerini açtığında kendisini özel olarak tasarlanmış bir hücrede bulur. Eşinin öldürüldüğünü öğrenen Dae-su intikam yemini eder. 15 sene boyunca bu arzuyla hayat bulan Dae-su, serbest bırakılmıştır. Japon restoranında Mido ile tanışan Dae-su, yardım teklifini kabul eder. Bir anda ortaya çıkan Evergreen isimli bir kişi, 5 gün süre zarfınca niye 15 sene boyunca tutsak edildiğini bulmasını söyler. Aksi takdirde Mido ölecekti. Dae-su en sonunda niye tutsak edildiğini öğrenir fakat bununla birlikte çok şaşıracağı başka bir olayı da öğrenmiş olur.

32- Yedi – Se7en (1995)

Cinayet soruşturmasında bulunan 2 polis memuru, seri bir katili bulmak için harekete geçer. Seri katil bu cinayetleri, dünyayı yedi ölümcül ve büyük suçtan temizlemek için yapmaktadır. Bu yedi suçu işleyenlerin listesini yapan seri katil, kendisinin tanrı tarafından görevlendirildiğini düşünür.

33- Aşk ve Gurur – Pride&Prejudice

700’lü yılların sonlarına doğru, sınıf farkının hissedildiği İngiltere’de 5 kız kardeş (Elizabeth, Jane, Lydia, Mary, Kitty) annelerinin sürekli iyi ve zengin bir koca telkinleriyle büyümüştür. Akıllı ve hayat dolu bir karaktere sahip Elizabeth, babasının yardımı ile yaşamını çok daha farklı sürdürmek için uğraşmaktadır.

34- Kadın Kokusu – Scent Of a Woman (1992)

Özel bir okulda okumakta olan Charlie, ekonomik durumu zayıf olduğu için gözleri görmeyen bir adama, bakıcılık yapma teklifini kabul eder ama düşündüğü kadar kolay olmayacaktır. Çünkü emekli Albay Frank Slade hafta sonu için bir plan yapmıştır. Bu plan dahilinde New York’a seyahat, kadınlar, 1. Sınıf yemek ve içki, maalesef bir de 45’lik bir tabanca bulunmaktaydı. Bu seyahate Charlie’nin de gelmesini ister. Al Pacino bu film ile ilk ve tek Oscar ödülünü almıştır.

35- Bir Rüya İçin Ağıt – RequiemFor A Dream (2000)

Sara Goldfarb, kocasından ayrılmış dul ve tv bağımlısı bir kadındır. Erkek çocuğu Harry Marion ve uyuşturucu madde satıcısı Tyrone ile gezen uyuşturucu bağımlısı bir gençtir. Sara bir tv programına davet edilir. Ödül olarak verilen kırmızı kıyafete giyebilmek için, kilo verdirmek amaçlı haplardan kullanır. Diğer taraftan Harry ise sürekli eroin ve kokain kullanımına ara vermeden devam etmektedir.

36- 12 Kızgın Adam – 12 Angry Men (1957)

Babasını öldürme iddiası ile genç bir adam yargılanır. On iki jüri üyesi karar vermek için bir odaya geçerler. 11 jüri çocuğun bu suçu işlemiş olduğuna kanaat getirir fakat 8. Jüri üyesi Henry Fonda, çocuğun suçsuz olduğunu düşünmektedir. Geri kalan 11 jüri üyesi Fonda’nın fikrini değiştirmesi yönünde baskı yaparlar. Ama Henry Fonda suçsuz bir insanın idam edilmesini istemez. Filmin bütün diyalog ve sahneleri tek bir oda da geçmektedir ve sinema tarihine adını altın harflerle işlemiş bir filmdir.

37- Kapışma – Snatch (2000)

Acemi ve lisansı olmayan boks maçları organize eden Turkish ve partneri Tommy, yasadışı boks müsabakası için meşhur isimlerden biri olan ‘’Tuğlu Kafa’’ ile anlaşırlar. Çingene Mickey, boks esnasında kafasına göre kurallar belirleyince, boks maçı iyice karışır. Bu esnada 4 parmak Franky ve 86 karatlık elmas Londra’da kayıplara karışmıştır. Franky’i kontrol etmek için kuzen avi ve partneri Londra’ya gider.

38- Hannibal (2001)

FBI ajanı ClariceStarling’in yaptığı büyük yanlış üzerine hapishaneden kaçan Dr. HannibalLecter 7 senedir kayıptır. Floransa’da yaşayan Dr. Lecter yaşamın keyfini çıkarmaktadır. Fakat FBI ajanı ClariceStarling, 7 sene önce Dr. Lecter ile akıl sağlığı bozuk kişilerin koğuşunda yaptığı konuşmayı unutmamıştır. Dr. Lecter’ı unutamayan bir kişi daha vardır bu da Mason Vergen’den başkası değildir. Dr. Lecter’ın elinden zar zor kurtulmuş ve o günden beri intikam yemini etmişti. Verger bu olaydan sonra domuz çiftliği kurmuş ve kendisine devasa bir imparatorluk yapmıştı. Dr. Lecter’ın elinden kurtulduktan sonra solunum cihazlarına bağlı bir şekilde hayatta kalabiliyordu. Fakat kurduğu imparatorluk sayesinde, en küçük olayları bile takip edebiliyordu. Mason Vergen en sonunda Dr. Lecter’ı tuzağa çekebilmeyi planladı. Bunun için bir yem gerekliydi ve bu da ClariceStarling’den başkası değildi.

 39- Umudunu Kaybetme – ThePursuit Of Happyness (2007)

ChrisGardner, geçim sıkıntısı çeken fakat çalışmaktan yılmayan bir aile babasıdır. Ailesini kimseye muhtaç etmemek için yılmadan çalışmasına rağmen, 5 yaşındaki oğlunun annesinin artık dayanacak gücü kalmamıştır. İstemeyerek de olsa evden kaçar. ChrisGardner artık bekardır ve bıkıp usanmadan bildiği tüm satış taktiklerini deneyerek daha fazla getirisi olan bir iş aramaya başlar. Prestijli ve çok büyük bir borsa firmasında stajyer olarak işe girer fakat maaş almadan çalışmaktadır. Tek umudu işin bitiminde çok daha iyi bir ve daha iyi bir maaş temennisi ile devam etmektedir. Paraları kalmayan Chris ve çocuğu, yaşadıkları evden atılır. Otobüs durakları, tuvalet, banklar gibi geceyi geçirecek her yerde kalmaya başlarlar. Bunca sorun ve problemlere rağmen Chris, babalık görevini en iyi şekilde yapmaya devam eder. 5 yaşındaki çocuğunun sevgi ve güvenini karşılarına çıkan problemleri gidermek için kullanır.

40- Onu Sarıya Boya – Rand De Basanti (2006)

Sue, İngiliz bir araştırmacı olarak çalışmaktadır. Hindistan ve Hint kültürüne aşırı bir sempatisi vardır. Sue, dedesinin yazdığı notlardan dolayı Hindistan’da, özgürlük savaşlarıyla ilgili bir belgesel çekmeye karar verir. Üniversite ekiplerinden oyuncu seçmeye başlayan Sue şaşkınlık içindedir. Çünkü gençlerin büyük bir kısmı Batı kültürünün özentisiyle davranmaktaydılar.

41- Geçmişin Gölgesinde – Amerikan History X (1998)

DerekVinyard, babası bir grup zenci tarafından öldürülmüş bir Neo-Nazi’dir. Arabasında hırsızlık yapmaya 3 zenciyi öldürmekten hapishaneye girer. DerekVinyard, tutuklu kaldığı süre boyunca ırkçı fikirlerini düşünür. En sonunda iyi ve kötü insanların her ırkta olabileceğini anlar. DerekVinyard artık tek bir şey düşünür. Hapisten çıkıp, ırkçı kardeşini bu yoldan döndürmek.

42- Kelebek Etkisi – TheButtferflyEffect (2004)

Çocukluğunda yaşamış olduğu trajedilerden kaçmaya çalışırken, bir gün geçmişe gidebildiğini ve yaptığı değişiklikler ile geleceği değiştirebileceğini fark eder. Fakat geçmişte yaptıkları, geleceği çok farklı bir şekilde değiştirir.

43- Karanlık Yolculuk – DonnieDarko (2001)

1980’lerin sonlarında yaşanan bir hikâye… DonnieDarko ismindeki 16 yaşındaki çocuk, sıra dışı ve gerçek olmayan görüntüler görür. Sık sık tavşan kıyafeti giymiş bir adamı görmektedir. Ailesi ve çevresiyle bu yüzden problem yaşayan Donnie, bu gizemli tavşan adamın peşine düşer.

44- Koku: Bir Katilin Hikayesi – Perfume: TheStory Of a Murderer (2007)

Hikâye 1700’lü yıllarda ve Fransa’da yaşanmaktadır. Jean-BaptisteGreenouille, balık satan bir annenin, tezgâhın arkasında çöp ve artıkların arasında doğumu ile dünyaya gelir. Annesi diğer kardeşleri gibi Jean-Baptiste’nin de öleceğini düşünüp çöpe atar. Fakat Jean ölmez ve yetimhaneye verilir. Jean’in çok hassas burunu ve güçlü bir koku alma yeteneği vardır. Yetimhaneden ayrıldıktan sonra tabakhanede çalışmaya başlar. Şehre gittiği bir gün çok güzel bir kızın kokusu alır ve takibe başlar. Kız, Jean’i fark edince çığlık atmaya başlar. Çevredekilerin duymasından ve yanlış anlamasından çekinen Jean, elleri ile kızın ağzını kapatır. Fakat kız boğulur ve ölür. Jean kızı son bir kez koklayarak ölüm ve güzelliğin kokusunu doyasıya içine çeker. Paris’te o dönemin parfüm sektörünün lideri GiuseppeBaldini, rakipleri ile kıyasıya bir rekabetin içindeydi. Jean ise gezerken Baldini’nindükkânı görmüş ve kokulara bayılmıştır. Daha sonra tabaklanmış derileri Baldini’ye getirmiş olan Jean, ona Fransa’daki en iyi burnun kendisinde olduğunu ve her türlü kokuyu çözebildiğini söyler. Baldini inanmaz ama rakiplerinden birini parfümünü koklayıp, çok kısa bir zamanda yapınca, hayretler içerisinde kalır. Jean artık Baldini’nin yanına işe başlamıştır ve en mükemmel kokular üretmeye başlar.

45- Dünyalı – The Man From Earth (2007)

Üniversitede tarih profesörlüğü yapan John Oldman, hiçbir sebep yokken 10 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa eder. Şehirden ayrılmak için toparlanırken, veda etmeye gelen meslektaşları neden ani bir şekilde bu kararı aldığını sorar. John Oldman sessiz kalırken, meslektaşları şaşkınlıkla izlemekteydi. Daha sonra Oldman neden gittiğini anlatır.

37 kez indirildi
escort istanbul esenyurt escort capa escort beylikduzu escort buyukcekmece escort istanbul escort avcılar escort halkali escort sirinevler escort avrupa yakasi escort esenyurt escort besiktas escort beylikduzu escort izmir escort kız gaziantep escort canlı bahis siteleri porno izle istanbul escort escort istanbul escort mersin mersin bayan escort mersin escort gaziantep escort